![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 4363514
*
nr 436 3514
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Bernt Friberg, höjd: 8, (nagg) + skål, Argenta, höjd: 4
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Utrop:
100 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 17:36:58
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/10 09:54:14
1
300 kr
21/10 10:09:26
2
150 kr
22/10 23:36:50
3
300 kr
23/10 15:52:57
4
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta berndt friberg bernt friberg filigran gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar skål svensk keramik svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
6041 FÃ¥glar
+ skål, Höganäs. Höjd: 4-6 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:05
-
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:26
-
5009 Skålar på fot
Ett par, silver, Birmingham England, Genombruten d..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:05
-
6052 Skålfat
Kina, Blåtvitt kompaniporslin. Diameter: 20 cm, hö..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:52
-
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:16
*
Berndt Friberg
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
nr 436 3514
Berndt Friberg
(1899-1981), Sverige
Bernt Friberg, höjd: 8, (nagg) + skål, Argenta, höjd: 4
Berndt Friberg, född 1899, död 1981, svensk keramiker.
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 350 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/10 09:54:14 | 1 | 300 kr |
21/10 10:09:26 | 2 | 150 kr |
22/10 23:36:50 | 3 | 300 kr |
23/10 15:52:57 | 4 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta berndt friberg bernt friberg filigran gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar skål svensk keramik svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
6041 FÃ¥glar
+ skål, Höganäs. Höjd: 4-6 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:05 -
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:26 -
5009 Skålar på fot
Ett par, silver, Birmingham England, Genombruten d..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:05
-
6052 Skålfat
Kina, Blåtvitt kompaniporslin. Diameter: 20 cm, hö..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:52 -
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:16